Otevírací doba

Pondělí - pátek

Hybešova 1289/20

779 00 Olomouc - Hodolany

Řízené protlaky? Moderní metoda, jak dopravit podzemní potrubí bez porušení komunikace

Řízené protlaky? Moderní metoda, jak dopravit podzemní potrubí bez porušení komunikace

Pokud se chystáte stavět dům, nejspíše řešíte otázku rozvodu inženýrských sítí. K čemu slouží řízené protlaky a jak vám pomůžou?

Pokud se chystáte stavět dům, nejspíše řešíte otázku rozvodu inženýrských sítí. Od stávajícího uličního vedení potřebujete napojit potrubí a kanalizace přímo k vašemu domu. Děsí vás představa, že byste kvůli odpadům pro vaši novostavbu museli rozkopat půlku ulice? Nebojte se, naštěstí existuje moderní a hlavně šetrná metoda. Řízené protlaky.

 

Ať už jste se rozhodli pro dřevostavbu, cihlový rodinný dům nebo hodláte vystavit budovu pro firemní účely, v prostoru k připojení na uliční vedení vodovodního potrubí a kanalizací se mohou objevit překážky, které bude potřeba překonat. Dnes se podobné věci řeší metodou zemních protlaků, dané vedení se tak dostane přes překážku snadno a rychle.

Řízené protlaky mají tu výhodu, že nenarušují jednak okolní přírodu a jednak to, co už je v krajině postavené (silnice, komunikace, zpevněné plochy a jiné). Zemní protlak je chytrý a efektivní způsob rozvodu inženýrských sítí. Díky zemním protlakům lze vystavit potrubí z bodu A do bodu B bez toho, aniž by stavba narušila okolní prostředí – stromy, zahrady, chodníky nebo třeba ploty okolních pozemků a jiné.

 

Za jakých okolností řízené protlaky provádět?

Projektant do stavební projektové dokumentace navrhuje trasu přípojky od stávajícího potrubního vedení až do plánovaného objektu rodinného domu. Pokud se na této trase vyskytnou překážky, které je potřeba neponičit, volí se způsob vedení zemním protlakem. Navrhuje se stavební vstupní a výstupní vrt, zajišťuje se výška a poloha ostatních inženýrských sítí.

Využití řízených protlaků vyžaduje dobré schopnosti a především odbornou znalost. Nezbytné je také technické vybavení určené pro zemní protlaky. Nejčastěji řízené protlaky provádí specializované firmy, které na základě zkušeností dokážou spolehlivě vyhodnotit, jakým způsobem a kudy řízený protlak vést a následně jsou schopny celý proces zemního protlaku provést tak, aby došlo k minimálnímu narušení okolního prostranství.

Co je však ještě na řízených protlacích velmi ceněno, je jejich ekologická stránka. Zemní protlaky umožňují realizaci inženýrských sítí s maximálním ohledem na okolní terén a přírodu. Řízené protlaky je možné realizovat v kratších i delších trasách.

 

Druhy řízených protlaků

Řízený zemní protlak je založený na technologii vrtání, je tedy možné s velkou přesností řídit trasu protlaku. Vrtací hlavice je připevněna na tyči, následně se dosazují další tyče, dokud není protlak kompletní. V případě řízeného protlaku je možné se pohybovat různými směry.

Řízeným protlakem se realizují vodovodní přípojky, kanalizace, elektrické vedení, plynovodní vedení nebo a pomocí zemního protlaku můžete rozvést také telefon nebo internet. Řízené protlaky fungují jako neinvazivní bezvýkopová pokládka potrubí a kabelů.

 

Mikrotunelování

Možné je také provést technologii mikrotunelování. Mikrotunelování se používá pro známý a přehledný terén i tam, kde je povaha terénu nepředvídatelná. Mikrotunelování je plně říditelná bezvýkopová metoda zatlačování potrubí. Hojně používané je spíše v Německu nebo Polsku. Před provedení mikrotunelování je potřeba vypracovat geologický popis vrstev, velikost balvanů (a mnoho dalšího) a také se snažit předpokládat, jestli se tyto podmínky mohou během realizace mikrotunelování měnit.